Koszenie / Mulczowanie


Oferujemy usługi koszenia wielkopowierzchniowego oraz mulczowania wszelkiego rodzaju terenu. Mulczowanie to pokrywanie powierzchni gleby materią organiczną. Jednym ze sposobów mulczowania jest koszenie połączone z rozdrabnianiem runi, która jest pozostawiana na danym obszarze. Mulczowanie ma na celu zmniejszenie parowania wody, niedopuszczenie do rozwoju chwastów, poprawę  sprawności roli  oraz zapobiegnie  erozji  wodnej i wietrznej. Mulczowanie naśladuje procesy rozkładu  materii organicznej  w przyrodzie, gdzie obumarła masa roślinna rozkłada się na powierzchni gleby. Dzięki mulczowaniu przy użyciu profesjonalnych mulczerów możemy w sprawny sposób oczyścić wszelkie tereny (również te trudno dostępne), łatwo uprzątnąć tereny przygotowywane pod sprzedaż lub inwestycje, bądź po prostu nadać nowy wygląd zaniedbanym obszarom. Dzięki tej metodzie omijamy trudny i kosztowny problem jakim jest wywożenie usuniętej roślinności. Mulczer w sposób szybki i wydajny rozdrabnia wszelki materiał i rozrzuca po całej powierzchni. Jest to ekonomiczny, ale także ekologiczny i sprzyjający glebie sposób radzenia sobie z usuwaniem zbędnej roślinności. Pracujemy na terenach prywatnych, leśnych, przemysłowych oraz rolnych. Oczyszczamy tereny wzdłuż dróg i autostrad oraz linii kolejowych. Największą zaletą jest możliwoś szybkiego i bezproblemowego koszenia i usuwania roślinności ze skarp o dużym nachyleniu. Dzięki dużej wydajności naszych mulczerów jesteśmy w stanie pracować na obszarach wielkopowierzchniowych. Nasze usługi obejmują wszelkiego rodzaju koszenia: koszenie nasypów, skarp, wałów przeciwpowodziowych, koszenie poboczy dróg, koszenie rowów. A także karczowanie krzaków, samosiewów, małych drzew, karczowanie nieużytków i zarośli, wycinanie krzaków, rozdrabnianie gałęzi. Nasze mulczery są w stanie w ekspresowym tempie uporządkować oraz oczyścić teren ze zbędnych roślin. Oszczędzacie Państwo w ten sposób czas oraz pieniądze.

Hydroobsiewy


Zajmujemy się profesjonalnym hydroobsiewem wcześniej przygotowanego terenu. Hydroobsiew to metoda natryskowa, dzięki której nasiona traw są równomiernie wymieszane z nawozami wieloskładnikowymi w hydrosiewniku. Następnie za pomocą specjalnych urządzeń (hydropompy) w łatwy sposób rozprowadza się materiał służący do obsiewu konkretnej nawierzchni przy udziale wody. Jest to najszybsza metoda zagospodarowania terenu mającego pełnić w przyszłości rolę trawnika. Hydroobsiew jest aktualnie najbardziej popularnym sposobem zazieleniania zboczy dróg, skarp, nasypów, jak również pól golfowych, boisk, trawników miejskich, parkowych itp. Dzięki tej metodzie można zaoszczędzić nie tylko na kosztach związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych, lecz również na czasie i organizacji prac. Zastosowanie hydroobsiewu pozwala także na usunięcie skutków erozji gruntów, w szczególności wodnej i wietrznej. Inną zaletą jest uzyskanie prawidłowej (równomiernej) powierzchni wzrostowej traw. Ponadto hydroobsiew gwarantuje całkowitą ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, jak np. nadmierne i intensywne opady, wiatry, zwierzęta i ptaki. Nie zapominajmy jednak, że hydroobsiew jest tylko metodą przy zazielenianiu terenów specjalnych i trudnych w utrzymaniu. Główną rolę w całym procesie należy jednak przypisać odpowiednio skomponowanej mieszance traw. Trawy stanowią grupę najbardziej odpornych i estetycznych, jak również wysoce energetycznych pod względem eksploatacyjnym w porównaniu do innych roślin. Wykorzystanie ich w projektowaniu terenów wokół dróg zadecyduje o trwałym i stabilnym zagospodarowaniu obszarów trudnodostępnych.

Wykładanie mat


W dzisiejszych czasach jednym z najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania erozji i zabezpieczania skarp w budownictwie komunikacyjnym jest wykładanie mat syntetycznych i biodegradowalnych. Firma 4timber pracuje głównie z wykorzystaniem mat biodegradowalnych: kokosowych, słomianych i jutowych. Jest to bardzo skuteczne i dodatkowo sprzyja środowisku naturalnemu. Maty stanowią doskonałą ochronę przed wszelkiego rodzaju czynnikami, w tym – atmosferycznymi. Głównym zagrożeniem są tu opady, wietrzenie i nasłonecznienie. Maty mają za zadanie szybko i dokładnie umocnić oraz zabezpieczyć świeży, nieosłonięty teren, wzmocnić jego konstrukcję i umożliwić jak najszybszy wzrost roślin w początkowej fazie. Ochraniają glebę od momentu uformowania skarpy aż do czasu przejęcia tej funkcji przez rozwijającą się na niej roślinność. Później pod wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr czy promienie słoneczne, maty ulegają powolnej degradacji  jednocześnie użyźniając całą powierzchnię, co jest ich dodatkowym atutem. Technika ta gwarantuje stabilizację całej konstrukcji budowlanej, sprawia, że teren jest bezpieczny. Maty są rewelacyjnym rozwiązaniem również dlatego, że dają błyskawiczny efekt estetyczny i dekoracyjny.